Zostaw zielony ślad –
odbierz z Paczkomatu
i ogranicz CO2

Wybierz Paczkomat
i twórz z nami miliony
zielonych śladów!

Każde zamówienie do Paczkomatu buduje ścieżkę zielonych śladów! Wybierając Paczkomat, zwiększasz wydajność dostaw przy jednoczesnym minimalizowaniu produkcji śladu węglowego.
Tym samym przyczyniasz się do zmniejszenia ilości korków oraz hałasu związanego z transportem, ale co najważniejsze – do ograniczenia emisji spalin.

To tak, jakbyś zrezygnował(a)
z 20 porannych kaw z mlekiem!

Czy wiesz, że jedna filiżanka kawy
z mlekiem generuje około 250 gramów CO2?

Na tak wysoki koszt środowiskowy pojedynczej filiżanki składa się szereg czynników: uprawa ziaren, ich przetwarzanie, pakowanie, eksport, palenie, mielenie, a w końcu przygotowanie w ekspresie. Chcesz być bardziej EKO? Kupując kawę na wynos, noś ze sobą zawsze swój kubek!

To tak, jakbyś
zrezygnował(a) z 10
porannych pryszniców!

Czy wiesz, że prysznic, który bierzesz codziennie, generuje średnio 0,5 kg CO2?

Im dłuższy bierzesz prysznic, tym więcej emitujesz śladu węglowego. Zwłaszcza, jeśli lubisz się myć w gorącej wodzie. Chcesz być bardziej EKO? Bierz szybkie i chłodne prysznice! Nie tylko poznasz smak orzeźwienia, ale i zaoszczędzisz wodę.
Świat Ci za to podziękuje!

To tak, jakbyś zastąpił(a) 6 porcji kurczaka aż 12,5 kilogramami świeżych warzyw!

Czy wiesz, że produkcja porcji kurczaka (około 85 gramów) wytwarza aż 0,8 kg CO2?

Dla porównania kilogram warzyw to emisja rzędu 0,4 kg CO2. Chcesz być bardziej EKO? Jedz więcej warzyw! Zmiany w diecie redukują emisję śladu węglowego, poprawią jakość środowiska naturalnego i przy okazji Twoje zdrowie.

To tak, jakbyś zrezygnował/a
z 57 godzin oglądania TV

Czy wiesz, że jedna godzina spędzona przed telewizorem generuje około 88 gramów CO2?

Szkoda cennego czasu! Zamiast spędzać wieczory przed TV, wybierz się na spacer z psem, przejażdżkę rowerem lub po prostu… przejdź się do Paczkomatu, żeby odebrać swoją paczkę.

To tak, jakbyś zniwelował/a ślad węglowy wytworzony w trakcie produkcji 25 plastikowych jednorazówek

Czy wiesz, że statystyczny Polak zużywa od 250 do 300 jednorazowych reklamówek rocznie, podczas gdy Duńczyk zaledwie 4?

Produkcja jednej generuje ok. 200 gramów szkodliwego CO2. Jeśli pomnożymy to przez liczbę dorosłych Polaków, to wynik robi wrażenie. Noś przy sobie zawsze materiałową torbę do wielokrotnego użytku i troszcz się o środowisko!

To tak, jakbyś zrezygnował/a z wysyłki 1250 e-maili

To było 5, 10, a może aż 100 wysłanych e-maili?

Standardowy e-mail generuje 4 gramy CO2, ale taki z dużym załącznikiem już 50 gramów CO2. Taka liczba wiąże się z ilością energii, która jest potrzebna do wysłania, odebrania i przechowywania wiadomości. Już teraz zrezygnuj z wysyłania zbędnych e-maili – kompresuj załączniki i wysyłaj konkretne treści w jednej wiadomości.

Wiesz, że nasz kurier jest w stanie w tym samym czasie dostarczyć aż dziesięciokrotnie więcej paczek do Paczkomatu niż do domu?

To dlatego dostawa do Paczkomatu generuje nawet 75% mniej emisji CO2 niż dostawa paczki bezpośrednio do domu. Dostarczamy paczki w jedno miejsce z korzyścią dla Ciebie i środowiska!

Poznaj nasze liczby

75%
Aż o tyle mniej CO2 emituje dostawa przesyłki do Paczkomatu w porównaniu do dostawy bezpośrednio do domu.
1,7 km
To średnia odległość Paczkomatu od domu klienta. Zmniejszamy ten dystans z każdym kolejnym postawionym Paczkomatem!
62%
Aż tylu klientów odbiera przesyłki z Paczkomatu przy okazji załatwiania innych spraw.
20 000
Tyle Paczkomatów działa już na terenie naszego kraju. Jedno urządzenie pozwala zaoszczędzić światu nawet 52 kg CO2 dziennie, a cała nasza sieć oszczędza rocznie 224 000 ton CO2. Im więcej, tym lepiej!
350 kg
Tyle CO2 oszczędzają paczki dostarczone do Paczkomatu przy założeniu, że kurier dostarczy do urządzeń nawet 1000 paczek dziennie. To tak, jakby wyręczał w przetwarzaniu CO2 na tlen aż 60 drzew!
150
Nawet tyle paczek za jednym podjazdem do Paczkomatu może dostarczyć nasz kurier. Taka dostawa oszczędza aż 52 kg CO2.

Wszystkie dane, na jakich operujemy i którymi się dzielimy, są poparte badaniami naukowymi. Nasz autorski kalkulator śladu węglowego powstał we współpracy z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie i Polską Akademią Nauk."

Blisko domu
i po drodze

Wybór dostawy do Paczkomatu ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego. Im więcej dostępnych urządzeń, tym lepiej dla natury i nas wszystkich. To dlatego nieustannie rozszerzamy naszą sieć.

Dzięki większej liczbie Paczkomatów, a także ich bliskości (średnio 1700 metrów od domu), możesz odbierać swoje paczki w trakcie załatwiania innych spraw – w trakcie spaceru czy przejażdżki rowerem. Stawiamy Paczkomaty zawsze tam, gdzie jesteś – w pobliżu miejsc, w których często przebywasz, pracujesz lub spędzasz wolny czas.

Aż 62% naszych klientów odbiera paczki przy okazji i ogranicza CO2 – dołącz do zaszczytnego grona!

Ostatnia mila

„Ostatnia mila” to końcowy etap dostarczenia przesyłki z oddziału docelowego do Paczkomatu lub do domu. To najważniejszy – także z punktu widzenia ekologii – etap dostawy, ponieważ generuje najwięcej emisji CO2 w przeliczeniu na jedną paczkę.

Trasa samochodu kurierskiego do Paczkomatu jest dużo bardziej zoptymalizowana niż droga do domu klienta, która może się zmienić nawet kilkukrotnie w ciągu dnia (korki, remonty, przekierowania paczki, zmiana czasu dostawy itp.). W takiej sytuacji kurier może dostarczyć do maszyn nawet do 1000 paczek dziennie. Dostawa takiej liczby paczek do domu w ciągu jednego dnia nigdy nie byłaby możliwa, gdyby nie rozbudowana sieć Paczkomatów.

Nasza flota wciąż wzbogaca się o nowe samochody elektryczne, a to oznacza, że jeszcze więcej paczek zostanie dostarczonych do Paczkomatów w sposób bezemisyjny!

Inwestujemy w EKO flotę

Przesiadamy się do samochodów elektrycznych, bo chcemy dostarczać zawsze z troską o środowisko. Rozbudowa floty elektrycznej to jeden z naszych absolutnych priorytetów – już teraz mamy ponad 300 elektrycznych Nissanów e-NV200 XL i e-NV 200, a w samym 2021 roku ich liczba zwiększyła się aż o 250 egzemplarzy. Niższa emisja CO2, oszczędności eksploatacyjne czy po prostu lepsze powietrze w miastach na co dzień – inwestujemy w technologię, która wpływa na jakość naszego życia. W planach mamy także budowę sieci ładowarek EV zintegrowanych z Paczkomatami.

Tyle samochodów elektrycznych jeździło w barwach InPost na początku 2021 roku.

O tyle nowych samochodów elektrycznych wzbogaciła się nasza flota do końca 2021 roku.

Wybieraj InPost i dołącz do społeczności Ekolubnych!

Nie pakuj powietrza

Troszcz się o środowisko i wybieraj opakowania niewiele większe od wysyłanego przedmiotu. Dzięki temu pomożesz nam przewieźć więcej paczek w trakcie jednego kursu i zredukować więcej CO2.

Move the slider and see
how it matters
how you pack!

The empty space of the package

%

Nadaj opakowaniom drugie życie

Masz w domu stare, niepotrzebne opakowanie, które odpowiada rozmiarem Twojej przesyłce? Nie wyrzucaj, a zamiast tego wykorzystaj je ponownie! Wystarczy, że usuniesz etykietę, która wcześniej znajdowała się na pudełku lub paczce i gotowe.

Wyjdź na spacer do Paczkomatu

Chcesz nadać lub odebrać paczkę z Paczkomatu? Zrób to przy okazji spaceru lub przejażdżki rowerem! Nie tylko zadbasz o kondycję i lepiej poznasz swoją okolicę, ale również nie wyemitujesz śladu węglowego.